Select State
Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH
Latest News

Tasmanian Team announcement

Thursday, 21 March 2019 | alinta

Views

2726

Huge congratulations to the following 60 athletes who have qualified for the Australian Athletics Championships and will represent Tasmania in Sydney from 1st - 7th April.

WOMEN
(30)
Kiani Allen - Open 100m, Open 200m
Ella Atkins – U15 1500m, U15 2000m Steeplechase
Anna Blackwell – U20 10000m Race Walk
Madison Brazendale - U17 2000m Steeplechase
Keeley Burns – U17 Hammer Throw, U20 Hammer Throw
Abbie Butler – U16 1500m, U16 2000m Steeplechase
Kiara Calvert - Open 100m, Open 200m
Amy Campbell – U16 100m, U16 200m
Abby Chapman - Open 100m, Open 200m
Raphaela Corney - U20 Pole Vault, Open Pole Vault
Julia Direen – U20 Hammer Throw, Open Hammer Throw
Leah Felsch – U15 100m, U15 200m
Isabella Foster – U18 Long Jump, U18 Triple Jump
Morgan Gaffney - Open 100m, Open 200m
Jane Hickie – U20 100m Hurdles, U20 Long Jump, U20 Heptathlon, Open 100m Hurdles
Isabella Hippel – U20 Shot Put, U18 Shot Put, U16 Shot Put, U16 Discus Throw
Rachel Hosie - U18 Shot Put, U18 Discus Throw, U18 Hammer Throw, Open Hammer Throw
Liana Kenna - U18 100m
Bec Kovacic – U20 100m, U20 200m, Open 100m
Zoe Laurenson – U15 Pole Vault, U17 Pole Vault
Natalia Leszcynski – U16 Shot Put, U16 Discus Throw
Laura McShane – Open 200m, Open 400m
Alice Randall – U20 10000m Race Walk
Frances Reid – U16 100m, U16 200m
Agnes Sakina – U20 Javelin Throw, Open Javelin Throw
Chelsea Scolyer – U14 100m, U14 200m, U14 Long Jump, U14 Shot Put, U14 Discus Throw
Ruby Smee – U20 5000m
Bianca Taglieri – U14 100m, U14 200m, U14 400m
Rachel Tolson - U20 Para 100m, U20 Para 200m, Ambulant 100m, Ambulant 200m
Claudia Williams – U18 High Jump

MEN (30)
Christopher Albert - U20 100m Para, U20 Shot Put Para
Will Bottle – U15 3000m Race Walk
Harvey Chilcott – U20 3000m Steeplechase
Brandon Clark - Open Long Jump
Jack Colgrave – U20 100m, U20 200m, U20 400m
Samuel Cosgrove – U18 Javelin Throw
Jacob Despard – Open 100m, Open 200m
Samuel Field – U20 1500m, U20 3000m
Fergus Fletcher – U20 Decathlon
Jacob Gardner – U14 800m, U14 1500m
Edward Golding – U17 1500m, U17 2000m Steeplechase
Jack Hale - Open 100m, Open 200m
James Hansen – Open 1500m
Matthew Hosie - Open Pole Vault
Joshua Hwaba – U17 Long Jump, U17 Triple Jump
Deon Kenzie - Ambulant 800m, Ambulant 1500m
Caleb Kirkpatrick – U16 Shot Put, U16, Discus Throw, U16 Hammer Throw
Alexander Kwa - U16 3000m, U16 2000m Steeplechase
Bryce Lawes – U15 400m, U15 800m
Alexander McKillop - U20 Para 100m, Para 200m, Ambulant 100m, Ambulant 200m
Stewart McSweyn – Open 1500m
Tim Mitchell – U16 High Jump
Hamish Peacock - Open Javelin Throw
Huw Peacock - Open Hammer Throw
Jagga Pybus – U20 100m, U20 200m
Abbas Rajab Ali – U20 5000m
Will Robertson – U17 5000m Race Walk
Liam Shelton – U20 Discus Throw, U20 Javelin Throw; Open Javelin Throw
Samuel Walker - Ambulant 100m, Ambulant 200m, Ambulant Shot Put
Tom Winkel – U15 800m, U15 1500m

Australian Championships Relay Teams

Event information is now available on the AA website via the following link:
http://athletics.com.au/Compete/Events/ArtMID/7307/ArticleID/2059336/2019-Australian-Athletics-Championships

 

 
News Search
Categories

Athletics Tasmania
G.P.O. Box 2051 Hobart Tasmania 7001

P +61 03 6234 9551
F +61 03 6231 1056
E info@tasathletics.org.au