2002 Southern Schools Knockout Round Results

 

 

Junior Boy’s Track

100m, Gold: 1 M Creese (HUT) 12.18, 2 P Ward (ST VIR) 12.18, 3 D Hoomas (MAC) 12.58, 4 S Forsgth (NEW) 12.70, 5 O Simmons (SHC) 12.76, 6 L Sulivan (ST VIRG) 13.04, 7 K Voss (MAC) 14.74. Green: 1 I Cayzer (HUT) 12.38, 2 G Miller (ST VIR) 12.42, 3 C King (NEW) 12.70, 4 A Eiszele (MAC) 12.72, 5 J Bryon (ST VIR) 12.90, 6 N Howlett (MAC) 12.90, 7 M Breen (SHC) 12.98.

200m, Gold: 1 I Cayzer (HUT) 24.74, 2 G Miller (ST VIR) 24.86, 3 S Hersby (NEW) 25.50, 4 L Sulliven (ST VIR) 26.20, 5 C Edwards (SHC) 26.78, 6 M Pearton (MAC) 27.10, 7 D Hoomas (MAC) 28.32. Green: 1 J Sheppard (HUT) 24.56, 2 S Fielding (MAC) 24.74, 3 N Hill (ST VIR) 26.08, 4 C King (NEW) 26.24, 5 N Howlett (MAC) 27.40, 6 M Breen (SHC) 27.60, 7 A Clutterbuck (ST VIR) 30.28.

200mH, Gold: 1 M Cooper (SHC) 28.00, 2 P Ward (ST VIR) 28.16, 3 S Hensby (NEW) 28.88, 4 J Richardson (MAC) 30.88, 5 J Charlesworth (ST VIR) 31.14, 6 T Friend (HUT) 33.30. Green: 1 B Rickards (MAC) 26.66, 2 B Keen (ST VIR) 27.00, 3 N Weldon (MAC) 28.22, 4 O Arnold (SHC) 29.38, 5 J Dowe (NEW) 29.40, 6 T Ryan (HUT) 30.36, 7 S Hall (ST VIR) 31.82.

800m, Gold: 1 K Hill (ST VIR) 2.15.96, 2 M Graver 2.19.98, 3 P Ross (ST VIR) 2.22.66, 4 P Kleywegt (NEW) 2.22.98, 5 M Jacobson (SHC) 2.30.28, 6 N Lawler (MAC) 2.31.98. Green: 1 J Salmon (NEW) 2.14.92, 2 S Morey (ST VIR) 2.17.12, 3 M Serati (MAC) 2.21.92, 4 P Frank (HUT) 2.22.06, 5 O Arnold (SHC) 2.25.10, 6 T Beard (ST VIR) 2.30.66, 7 B Rogers (MAC) 2.42.38.

4x200m Relay: 1 ST VIR 1.39.98, 2 MAC 1.40.32, 3 HUT 1.42.46, 4 SHC 1.42.48, 5 ST VIR 1.51.62, 6 NEW 1.44.50, 7 MAC 1.48.64.

 

Field

High Jump, Green: 1 B Rickards (MAC) 1.90, 2 K Hill (ST VIR) 1.60, 3 J Rees (SHC) 1.60, 4 N Weldon (MAC) 1.60, 5 J Crannage (NEW) 1.45, 6 D Coleman (ST VIR) 1.35. Gold: 1 C Edwards (SHC) 1.65, 2 G Delaney (NEW) 1.60, 3 J Riewaldt (ST VIR) 1.60, 4 O Young (HUT) 1.60, 5 S Eddington (HUT) 1.55, 6 Z Ewen (ST VIR) 1.55, 7 T Nicholls (MAC) 1.45.

Triple Jump, Green: 1 N Hill (ST VIR) 12.34, 2 S Fielding (MAC) 11.64, 3 T Friend (HUT) 10.73, 4 J Charlesworth (ST VIR) 10.41, 5 C Edwards (SHC) 10.30, 6 G Delaney (NEW) 10.02, 7 M Tringrove (MAC) 9.69. Gold: 1 O Simmons (SHC) 12.33, 2 B Keen (ST VIR) 11.74, 3 J Kuressa (NEW) 11.57, 4 T Nicholls (MAC) 10.99, 5 M Pearton (MAC) 9.99, 6 C Irons (HUT) 9.73, 7 A King (ST VIR) 9.35.

Discus, Green: 1 S O’Brien (NEW) 31.16, 2 C Hall (ST VIR) 28.44, 3 N Jakson (SHC) 26.71, 4 M Tringrove (MAC) 25.75, 5 M Cerelty (MAC) 21.31, 6 A King (ST VIR) 18.45. Gold: 1 M Cooper (SHC) 39.80, 2 J Kuresa (NEW) 35.63, 3 J Riewaldt (ST VIR) 32.03, 4 T Wells (HUT) 28.28, 5 D Saunders (MAC) 27.13, 6 N Lawler (MAC) 25.55, 7 D Coleman (ST VIR) 17.38.

 

Junior Girl’s Track

100m, Green: 1 K Bush (MAC) 13.74, 2 L Fay (FAH) 13.84, 3 A Broughton (MT CAR) 14.12, 4 K Cowen (OG) 14.24, 5 D Phibbs (ST MARYS) 14.48, 6 H Marrings (SHC) 14.58, 7 N Heart (OG) 14.74, 8 M Tomes (ST MARYS) 14.94, 9 K Tomes (ST MARYS) 15.06, 10 T Brown (ST JAMES) 17.96. Gold: 1 N Reardon (OG) 14.10, 2 L Krambousanos (MT CAR) 14.26, 3 E Eaton (ST MARYS) 14.58, 4 F Pearce (FAH) 15.02, 5 E Hinchin (SHC) 15.10, 6 J Deince (ST MARYS) 15.28, 7 E Krakowiak (OG) 15.72, 8 B Blackaby (MAC) 16.34, 9 M Dean (ST JAMES) 16.86.

200m, Green: 1 N Reardon (OG) 28.18, 2 E Agnew (OG) 29.72, 3 A Baker (MT CAR) 29.94, 4 H Marriner (SHC) 30.38, 5 C Lawrence (ST MARYS) 30.70, 6 S Tremayne (FAH) 31.38, 7 H Sadkwoski (ST MARYS) 31.40, 8 S Dywer (ST MARYS) 32.68, 9 K Pearton (MAC) 33.00, 10 R Phillips (ST JAMES) 33.68. Gold: 1 A Brayghton (MT CAR) 29.34, 2 K Cowen (OG) 29.78, 3 N Hart (OG) 29.98, 4 G Lee (FAH) 30.70, 5 L Munday (ST MARYS) 30.94, 6 R Goodrick (SHC) 31.44, 7 R Toohey (ST MARYS) 32.12,  E Royer (ST JAMES) 32.90, 9 A Wilson (MAC) 34.00, 10 C Steples (ST MARYS) 24.94.

200mH Green: 1 K Dufkowski (OG) 33.58, 2 A Brown (OG) 33.92, 3 (MAC) 34.00, 4 L Perriman (MT CAR) 35.84, 5 M Myley (SHC) 36.26, 6 M Tomes (ST MARYS) 37.50, 7 40.06, 8 D Coleman (ST JAMES) 45.58. Gold: 1 L Krambousanos (MT CAR) 32.30, 2 E Griffiths 34.62, 3 E Arnol (MAC) 34.74, 4 A Fagan (OG) 35.88, 5 S Millhouse (ST MARYS) 36.84, 6 L Coombe (OG) 38.04, 7 T Phibbs (ST MARYS) 38.68, 8 J Synnot (ST JAMES) 41.18.

800m, Green: 1 B Myley (SHC) 2.37.02, 2 K Nicholas (FAH) 2.37.16, 3 V Alcock (MT CAR) 2.39.98, 4 O Durst (OG) 2.51.42, 5 T Walsh (ST MARYS) 2.52.14, 6 A Kellner (MAC) 2.55.90, 7 A Moles (OG) 2.58.04, 8 K Bennie (ST MARYS) 3.19.64, 9 D Coleman (ST JAMES) 3.37.90. Gold: 1 K Dufkowski (OG) 2.36.35, 2 E Jenkins (SHC) 2.36.71, 3 E Krakowiak (OG) 2.36.96, 4 L Duggan (MT CAR) 2.37.68, 5 L Malcomson (FAH) 2.48.77, 6 L Stranger (MAC) 2.59.08, 7 J Dance (ST MARYS) 2.59.98, 8 A Holder (ST MARYS) 3.06.72, 9 K Bactchard  3.12.61.

4x200m Relay: 1 OG 1.57.76, 2 MT CAR 1.59.32, 3 OG 2.00.52, 4 MAC 2.03.48, 5 SHC 2.04.52, 6 ST MARYS 2.05.88, 7 ST MARYS 2.06.28, 8 FAH 2.06.96, 9 St MARYS 2.07.84, 10 ST JAMES 2.21.48.

 

Field

Long Jump, Green: 1 A Moles (OG) 4.14, 2 A Agnew (OG) 4.02, 3 S Millhouse (ST MARYS) 3.81, 4 L Perriman (MT CAR) 3.73, 5 T Durkan (SHC) 3.71, 6 J Davey (MAC) 3.62, 7 A Wishink 3.54, 8 H Crosswell (ST MARYS) 3.54, 9 M Pearce (ST MARYS) 3.48, 10 J Synnott (ST JAMES) 3.40. Gold: 1 A Brown (OG) 4.96, 2 D Phibbs (ST MARYS) 4.39, 3 J Robertson (MT CAR) 4.13, 4 L Fay (FAH) 4.06, 5 E Eaton (ST MARYS) 4.03, 6 H McDonald (OG) 4.01, 7 A Wilson (MAC) 4.01, 8 E Hinchin (SHC) 3.96, 9 E Royer (ST JAMES) 3.85, 10 G Waters (ST MARYS) 3.39.

Shot Put, Gold: 1 B Gordon (SHC) 7.99, 2 A Giason (ST MARYS) 7.90, 3 M Pearce (ST MARYS) 7.10, 4 A Porter (MT CAR) 6.21, 5 E Buczek (OG) 6.20, 6 A Karagiannakis (ST MARYS) 6.19, 7 S Davey (MAC) 5.55, 8 A Roberts (OG) 4.97, 9 A Wishink (FAH) 4.68, 10 N Ashlan (ST JAMES) 4.42.

Javelin, Green: 1 S Dywer (ST MARYS) 22.20, 2 J Synorr (ST JAMES) 21.26, 3 L Calvert (MAC) 20.18, 4 E Saunders (OG) 19.95, 5 N Coote (FAH) 16.90, 6 H MacDonald (OG) 16.48, 7 T Durkin (SHC) 16.15, 8 T Walsh (ST MARYS) 15.05, 9 J Robertson (MT CAR) 12.92. Gold: 1 J Rowlands (ST MARYS) 21.98, 2 K Luttrell (MT CAR) 20.12, 3 M Cane (ST JAMES) 20.11, 4 A Fagan (OG) 19.44, 5 L Coomber (OG) 17.87, 6 T Ayalitia (ST MARYS) 17.76, 7 H May (FAH) 15.93, 8 B Gordon (SHC) 14.51, 9 S Davey (MAC) 14.11, 10 A Karagiannakis (ST MARYS) 13.67.

 

Senior Boy’s Track

100m Green: 1 S Laughlin (HOB) 11.46, 2 M Rickards (GYC) 11.48, 3 David Bennett (HUT) 11.94, 4 A Hedge (ST VIR) 12.22, 5 A Blaine (NEW) 12.42. Gold: 1 M Drurt (HUT) 11.42, 2 P Coleman (GYC) 11 .64, 3 S Leung (HOB) 11.98, 4 S Bones (NEW) 11.98, 5 M Stewart (ST VIR) 13.18.

200mH, Green: 1 M Rickards (GYC) 27.64, 2 L Isles (NEW) 27.94, 3 S Leung (HOB) 28.16, 4 A Dawson (HUT) 28.64, 5 A Clark (ST VIR) 29.80. Gold: 1 J Haynes (HUT) 26.40, 2 A Blaine (NEW) 27.02, 3 P Midson (GYC) 28.08, 4 J Hall (ST VIR) 29.56, 5 B Wass (HOB) 31.02.

400m, Green: 1 S Laughlin (HOB) 50.14, 2 T Stove (HUT) 50.48, 3 H Adams (GYC), 4 A Clark (ST VIR) 57.92, 5 T Maddern (NEW) 60.20. Gold: 1 J Haynes (HUT) 52.78, 2 J Hill (GYC) 54.42, 3 S Bones (NEW) 55.36, 4 S Hirst (HOB) 55.58, 5 R Spaulding (ST VIR) 55.66.

800m, Green: 1 M Woolley (HOB) 4.22.96, 2 J Madden (HUT) 4.23.88, 3 W Holmes (GYC) 4.42.18, 4 D Guinane  (ST VIR) 4.46.34, 5 S Clifford (NEW) 5.02.12. Gold: 1 T Stove (HUT) 4.13.66, 2 M Clarke (GYC) 4.21.32, 3 A Humphrey (HOB) 4.23.72, 4 D Clark (ST VIR) 4.27.98. 5 C Burgess (NEW) 4.54.88.

4x400m Relay: 1 HUT 3.30.94, 2 GYC 3.37.70, 3 HOB 3.44.46, 4 NEW 3.46.42, 5 ST VIR 3.50.64.

 

Field

Shot Put, Green: 1 B Miller (GYC) 11.56, 2 D Bray (HUT) 10.93, 3 N Fitzpatrick (NEW) 10.19, 4 M Stewart (ST VIR) 10.07, 5 A Humphrey (HOB) 8.62. Gold: 1 S Hall (HUT) 12.84, 2 B Fletcher (GYC) 11.40, 3 A Webster (ST VIR) 10.23, 4 R Cracknell (HOB) 10.11, 5 B Bishop (NEW) 9.83.

Javelin, Green: 1 B Miller (GYC) 47.23, 2 R Cracknell (HOB) 45.08, 3 S Hall (HUT) 40.60, 4 B Rhodes (NEW) 29.89, 5 A Hutchins (ST VIR) 25.88. Gold: 1 M Drurg (HUT) 42.51, 2 M Clark (GYC) 40.73, 3 J Geard (NEW) 39.08, 4 D Clark (ST VIR) 35.03, 5 N Wass (HOB).

Triple Jump, Green: 1 A Lemm (GYC) 12.49, 2 N Wass (HOB) 11.59, 3 B Creese (HUT) 11.41, 4 C Burgess (NEW) 11.08, 5 J Hall (ST VIR) 10.87. Gold: 1 P Coleman (GYC) 13.44, 2 A Hodge (ST VIR) 12.35, 3 S Hurst (HOB) 12.24, 4 B Rhodes (NEW) 11.37, 5 W Kay (HUT) 11.10.

 

Senior Girl’s Track

100m, Green: 1  K Turnock (GYC) 13.84, 2 L Landowski (OG) 13.86, 3 S Graeme-Evans (FAH) 14.12, 4 K Worth (ST MARYS) 15.56. Gold: 1 L Causon (FAH) 13.58, 2 C Goodwin (GYC) 13.92, 3 S Morrison (OG) 14.44, 4 M Struwe (ST MARYS) 14.58.

200mH, Gold: 1 T Ashworth (FAH) 30.64, 2 J Miley (GYC) 32.84. Green: 1 S Greame-Evans (FAH) 32.56, 2 S Paynter (GYC) 33.24, 3 (OG) 35.54, 4 L Keegan (ST MARYS) 38.76.

800m: 1 J Powell (GYC) 2.42.96, 2 K Smith (GYC) 2.42.98, 3 R Patterson (ST MARYS) 2.46.16, 4 M Downie (FAH) 2.52.80, 5 L Woodruff (OG) 2.57.04, 6 T Woodham (FAH) 2.59.86, 7 H Dylan (ST MARYS) 3.03.70, 8 R Mausz (OG) 3.04.17.

3000m: 1 J Powell (GYC) 12.10.64, 2 K Smith (GYC) 12.18.70, 3 L Bannister (OG) 12.38.08, 4 R Waley (FAH) 13.18.50, 5 E Thompson (FAH) 13.22.26.

4x400m Relay: 1 FAH 4.34.34, 2 GYC 4.40.52, 3 OG 4.50.40, 4 ST MARYS 5.01.30

 

Field

High Jump, Green: 1 S Morrison (OG) 1.45, 2 R Chilton (FAH) 1.40, 3 S Hinchins (GYC) 1.30. Gold: 1 M Street (GYC) 1.55, 2 R Osbourne (OG) 1.50, 3 L Keegan (ST MARYS) 1.30.

Long Jump, Green: 1 M Street (GYC) 5.14, 2 A Commane (OG) 5.08, 3 S Short (FAH) 4.10, 4 J Howells (ST MARYS) 4.07. Gold: 1 J Miley (GYC) 4.15, 2 R Chilton (FAH) 4.04, 3 A Roberson (OG) 3.47, 4 H Dylan (ST MARYS) 3.13.

Discus, Green: 1 L Causon (FAH) 31.92, 2 R Osbourne (OG) 22.31, 3 K Turnoch (GYC) 19.55, 4 T Mansfield (ST MARYS) 16.80. Gold: 1 M Hext (GYC) 22.29, 2 R Walry (FAH) 20.05, 3 J Lansdell (ST MARYS) 19.98, 4 R Mann (OG) 19.79.