2002 Northern Schools Knockout Round

 

Junior Boys Track

100m, Green: 1 T Pfundt (SPC) 12.40, 2 C Ayres (SOC) 12.54, 3 M Zelesco (KM) 13.32, 4 S Dwyer (Del) 13.56, 5 J Brazendale (LCGS) 13.67, 6 C Morosini (PHS) 14.46, 7 A Milton (RIV) 15.78. Gold: 1 S Smith (SOC) 12.04, 2 C Clear (SPC) 12.15, 3 M Bassett (KM) 12.73, 4 S Thiele (LCGS) 12.78, 5 N McCulloch (Del) 13.47, 6 R Florian (PHS) 13.61, 7 J Tiffin (Riv) 14.63.

200H, Green: 1 M Welsh (SPC) 28.13, 2 S Lynch (Del) 28.55, 3 C Ayres (SOC) 29.03, 4 A Morrison (LCGS) 32.41, 5 B McGee (KM) 32.69, 6 W Rainbird (Riv) 39.05. Gold: 1B Fisher (SOC) 28.49, 2 N Young (PHS) 28.80, 3 A Wells (DEL) 29.54, 4 S Thiele (LCGS) 30.30, 5 M Zelesco (KM) 30.68, 6 B Howard (RIV) 31.12.

200m, Green: 1 S Smith (SOC) 24.75, 2 T Pfunot (SPC) 25.25, 3 G Lockhart (KM) 26.64, 4 C Morosini (PHS) 26.81, 5 J Tiffin (RIV) 26.90, 6 T Statham (LCGS) 27.33. Gold: 1 A Webb (RIV) 24.81, 2 G Mace (SOC) 25.03, 3 A Chapman (SPC) 25.57, 4 N Young (PHS) 25.91, 5 N McCulloch (DEL) 27.28, 6 J Brazendale (LCGS) 28.62.

800m: Green: 1 G Mace (SOC) 2.06.41, 2 S Lynch (DEL) 2.08.21, 3 D Fenton (SPC) 2.17.01, 4 N Bailey (LCGS) 2.25.59, 5 L Price (PHS) 2.31.28, 6 M Gilligan (KM) 2.46.82, 7 D Saunders (RIV) 2.59.43. Gold: 1 H Butt (PHS) 2.07.30, 2 N Dornauf (SOC) 2.16.14, 3 D Yeandle (RIV) 2.17.06, 4 B Gibbons (SPC) 2.21.58, 5 T Statham (LCGS) 2.29.70, 6 B Kareke (DEL) 2.33.28, 7 D Stroud (KM) 2.35.43.

4x200m Relay: 1 SOC 1.38.33, 2 SPC 1.38.45, 3 KM 1.47.59, 4 PHS 1.47.95, 5 RIV 1.48.09, 6 LCGS 1.48.22, 7 DEL 1.57.89.

 

Field

Pole Vault, Green: 1 B Kitchin (SOC) 1.73, 2 T Baker (SPC) 1.60, 3 T Etchell (PHS) 1.55, 4 T Grima (KM) 1.55, 5 J Hosford (LCGS) 1.50, 6 T Brasher (RIV) 1.50. Gold: 1 G Lockhart (KM) 1.70, 2 N Dornauf (SOC) 1.60, 3 M Thorpe (SPC) 1.55, 4 D Squires (LCGS) 1.55, 5 B Howard (RIV) 1.40.

Discus, Green: 1 W Hateley (KM) 35.55, 2 S Dwyer (DEL) 34.28, 3 C Clear (SPC) 33.74, 4 A Strickland (LCGS) 32.96, 5 Guest (SOC) 29.75, 6 B Mode (PHS) 19.41, 7 D Yeandle (RIV) 14.51. Gold: 1 C Moore (PHS) 40.57,  2 C Lord (SOC) 38.07, 3 T Grima (KM) 35.73, 4 M Barrett (SPC) 33.45, 5 A Milton (RIV) 28.07, 6 D Squires (LCGS) 27.05, 7 A Wells (DEL) 17.96.

Triple Jump, Green: 1 M Welsh (SPC) 11.96, 2 B Kitchin (SOC) 11.79, 3 D Stroud (KM) 10.30, 4 T Etchell (PHS) 10.21, 5 J Hosford (LCGS) 9.99, 6 B Kaneke (DEL) 9.74, 7 W Rainbird (RIV) 8.89. Gold: 1 S Atkins (SOC) 11.59, 2 A Webb (RIV) 11.24, 3 A Chapman (SPC) 11.13, 4 M Bassett (KM) 9.76, 5 C Morosini (PHS) 9.17, 6 N Bailey (LCGS) 9.05, 7 D King (DEL) 8.28.

 

Junior Girl’s Track

100m, Green: 1 J Finney (RHS) 13.73, 2 D Weinreich (SPC) 13.91, 3 L Cooper (SOC) 14.10, 4 E Whyte (LCGS) 14.24, 5 T Sykes (DEL) 17.27. Gold: 1 H Baxter (RHS) 13.45, 2 J Cullen (SPC) 13.82, 3 D A’Campo (SOC) 14.01, 4 O Cameron (LGCS) 15.01, 5 J Silk (DEL) 16.19

200mH, Green: 1 B Knee (SPC) 31.98, 2 S Green (RHS) 33.03, 3 L Cooper (SOC) 33.69, 4 E Murray (LCGS) 36.34, 5 K Jones (DEL) 43.42. Gold: 1 S Frankcombe (RHS) 32.48, 2 L Radin (SPC) 32.73, 3 C Peltzer (SOC) 33.26, 4 F Cameron (LCGS) 36.96, 5 D Gillies (DEL) 39.19.

200m, Green: 1 K Fyfe (SOC) 27.24, 2 D Taylor (SPC) 27.44, 3 T Sykes (DEL) 36.03. Gold: 1 H Baxter (RHS) 27.63, 2 J Cullen (SPC) 28.66, 3 E Whyte (LCGS) 29.56, 4 C Lockett (SOC) 30.43, 5 D Scott (DEL) 34.89.

800m, Green: 1 M Oldfield (LCGS) 2.30.08, 2 K Fyfe (SOC) 2.36.66, 3 D Taylor (SPC) 2.46.63, 4 R Snare (RHS) 3.14.49, 5 K Jones (DEL) 3.25.75. Gold: 1 E Clarke (SOC) 2.33.16, 2 M Hookway (LCGS) 2.40.19, 3 D Weinreich (SPC) 2.41.86, 4 L Petrattis (DEL) 3.26.53.

4x200m Relay, 1 SPC 1.53.04, 2 RHS 1.53.94, 3 SOC 1.55.91, 4 LCGS 2.01.67, 5 DEL 2.26.64.

 

Field

Shot Put, Green: 1 B Martin (SPC) 8.56, 2 J McShane (SOC) 7.43, 3 E Blaxland (LCGS) 6.35, 4 E Hartog (RHS) 6.27. Gold: 1 C Scott (SPC) 8.15, 2 L Nye (RHS) 7.74, 3 E Thorpe (LCGS) 6.85.

Long Jump, Green: 1 S Frankcombe (RHS) 4.56, 2 B Knee (SPC) 4.54, 3 E Murray (LCGS) 4.34, 4 M Bushby (SOC) 4.01. Gold: 1 C Lockett (SOC) 4.03, 2 G Bolzonello (SPC) 4.00, 3 L Harper (RHS) 3.83, 4 C Tanchik (DEL) 3.49, 5 C Butler (LCGS) 3.46.

Javelin, Green: 1 B Martin (SPC) 29.00, 2 E Blaxland (LCGS) 18.20, 3 M Bushby (SOC) 18.15, 4 L Nye (RHS) 15.65, 5 S Westwood (DEL) 9.90. Gold: 1 C Scott (SPC) 25.80, 2 E Bruce (SOC) 22.40, 3 E Thorpe (LCGS) 19.40, 4 L Pendergast (RHS) 16.95, 5 A Berne (DEL) 14.00.

 

Senior Boys Track

100m, Green: 1 S Proctor (SOC) 11.61, 2 S Alexander (LC) 11.73, 3 J Gul (LCGS) 12.27, 4 D Pfunt (SPC) 12.36, 5 (NEW) 13.06. Gold: 1 H Buswell (SOC) 11.82, 2 M Burgess (LC) 11.83, 3 A Youd (SPC) 11.96, 4 (NEW) 12.83, 5 W Harvey (LCGS) 12.88.

200mH, Green: 1 E McKenzie (LC) 26.99, 2 D Mace (SOC) 27.15, 3 (NEW) 32.72, 4 J Foskett (LCGS) 33.01. Gold: 1 M Burgess (LC) 27.25, 2 R Winzenbury (SOC) 27.94, 3 D Gaefani (SPC) 29.15, 4   W Harvey (LCGS) 29.82, 5 (NEW) 32.16.

400m, Green: 1 D Mace (SOC) 52.00, 2 C King (LCGS) 5 3.37, 3 L Davey (SPC) 54.20, 4 (NEW) 55.35, 5 A O’Sign (LC) 58.39. Gold: 1 T Ingham (SOC) 54.45, 2 S Alexander (LC) 54.82, 3 J Gul (LCGS) 57.10, 4 (NEW) 57.47, 5 S Whinnett (SPC) 59.04.

1500m, Green: 1 R Porte (SPC) 4.31.08, 2 J Trethrnlle (LCGS) 4.34.47, 3 T Deavin (SOC) 4.35.22, 4 L Catton (LC) 4.45.78, 5 (NEW) 4.52.63. Gold: 1 C Gunn (LCGS) 4.23.32, 2 T Ingham (SOC) 4.39.00, 3 B Wrankmore (SPC) 4.41.06, 4 N Grima (LC) 4.46.77, 5 (NEW) 4.57.19.

4x400m Relay: 1 SOC 3.38.58, 2 (LC) 3.44.50, 3 LCGS 3.48.90, 4 SPC 3.55.31, 5 NEW 4.15.39.

 

Field

Triple Jump, Green: 1 A O’Sign (LC) 12.30, 2 A Doolan (SOC) 11.81, 3 B Domanski (SPC) 10.95, 4 C Honey (NC) 10.57, 5 J Hughes (LCGS) 10.43. Gold: 1 J Ryan (LC) 12.47, 2 H Buswell (SOC) 12.19, 3 R Furafro (SPC) 10.15.

Shot Put, Green: 1 P Sulzburger (SPC) 12.73, 2 A Flemming (LC) 11.38, 3 T Deavin (SOC) 11.34, 4 N Boon (NS) 10.64, 5 A Strickland Ross (LCGS) 10.53. Gold: 1 L Edgley (LC) 15.32, 2 G Gatrnby (SOC) 12.39, 3 D Finch (LCGS) 12.18, 4 A Woods (NS) 10.39, 5 L Davie (SP) 9.42.

Javelin, Green: 1 L Edgley (LC) 56.00, 2 P Sulzberger (SPC) 50.10, 3 D Finch (LCGS) 45.89, 4 R Winzenby (SOC) 42.20, 5 A Woods (NC) 32.45. Gold: 1 E McKenzie (LC) 48.35, 2 J Foskett (LCGS) 47.60, 3 G Gatenby (SOC) 43.05, 4 R Furgaro (SPC) 36.00, 5 G Tams (NC) 26.67.

 

Senior Girl’s Track

100m, Green: 1 S Yates (SPC) 13.69, 2 E Moles (SOC) 14.68, 3 A Gunn (LCGS) 13.92, 4 (NEW) 14.83. Gold: 1 E Price (SOC) 13.95, 2 L Patterson (SPC) 14.70, 3 S Cooke (LCGS) 14.71. 4 (NEW) 15.99.

200mH, Green: 1 S Yates (SPC) 32.45, 2 I Hay (SOC) 34.17, 3 A Pedley (LCGS) 37.15, 4  (NEW) 38.19. Gold: 1 M Wheeler (SPC) 32.30, 2 A Smith (SOC) 34.02, 3 S Cooke (LCGS) 37.45.

800m, Green: 1 M Pouys (LCGS) 2.41.12, 2 R Boutcher (SPC) 2.41.52, 3 K Nicholson (NEW) 2.41.89, 4 F Tatchell (SOC) 2.48.79. Gold: 1 C Wilshaw (SOC) 2.27.80, 2 A Sunn (LCGS) 2.43.50, 3 D Dywer (SPC) 2.47.13..

300m, Green: 1 A Hyde (SOC) 12.24.69, 2 A Dent (LCGS) 12.54.89, 3 O Scott (SPC) 13.22.19   4 S de Brer (NEW) 14.25.03. Gold: 1 C Wilshaw 11.05.57, 2 K Maloney (SPC) 13.41.99, 3 G Youl (LCGS) 13.56.62, 4 S Ellis (NEW) 14.13.75.

4x400m Relay, Green: 1 SPC 4.29.33, 2 SOC 4.32.61, 3 LCGS 4.55.63

 

Field

High Jump, Green: 1 S Stick (SPC) 1.50, 2 J Wilkes (NC) 1.40, 3 J Edmunds (SOC) 1.40, 4 T Morrison (LESS) 1.35. Gold: 1 C Long (SOC) 1.57, 2 D Dywer (SPC) 1.50, 3 L Peters (LESS) 1.30.

Long Jump, Green: 1 B Vantienen (SPC) 4.42, 2 J Edmunds (SOC) 4.33, 3 L Peters (LESS) 4.07, 4 J Jetson (NC) 2.83. Gold: 1 M Wheeler (SPC) 4.80, 2 C Long (SOC) 4.62, 3 S Deboer (NC) 4.10, 4 A Pedley (LCGS) 3.60.

Discus, Green: 1 B Vantienen (SPC) 24.60, 2 E Moles (SOC) 24.11, 3 A Koshin (NC) 21.80, 4 M Frandsen (LESS) 19.51. Gold: 1 L Davis (SOC) 25.02, 2 L Millen (LESS) 23.97, 3 R Heatheote (SPC) 22.87, 4 E Matheson (NC) 19.02