2002 North Western Schools Knockout Round Results

 

 

Junior Boy’s Track

200m, Green: 1 J Coles (ULV) 25.04, 2 M Escobar (ST BREN) 26.14, 3 L Smith (BUR) 29.24, 4 R McGowan (ROSE) 30.08, 5 H Lockhart-Gillett (BUR) 30.44. Gold: 1 K Perry (BUR) 24.74, 2 J Raynor (ST BREN) 26.26, 3 D Crawford (ULV) 27.98, 4 D MacDonald-Evans (BUR) 29.04, 5 S Mawer (ROSE) 29.72.

800m, Green: 1 A Considine (BUR) 2.19.10, 2 K Homan (ULV) 2.28.56, 3 A McKendrick (ST BREN) 2.31.10, 4 T Shore (BUR) 2.34.14, 5 B Field (ROSE) 2.45.38. Gold: 1 J Bonde (ST BREN) 2.18.00, 2 A Lockett (BUR) 2.19.14, 3 D Reeves (BUR) 2.37.28, 5 (ROSE) 2.50.18.

100m, Green: 1 J Coles (ULV) 12.42, 2 L Type (BUR) 12.74, 3 L Brumby (ST BREN) 13.78, 4 R McGowan (ROSE) 13.96, 5 M Overall (BUR) 14.22. Gold: 1 S Stubbs (ULV) 11.84, 2 J Murffet (BUR) 12.14, 3 J Raymor (ST BREN) 12.66, 4 K Johnson (BUR) 13.88, 5 M Butterworth (ROSE) 13.98.

200mH, Green: 1 S Whish-Wilson (ULV) 32.30, 2 A John (ST BREN) 32.36, 3 M Butterworth (ROSE) 32.56, 4 A Locket (BUR) 34.68, 5 A Considine (BUR) 36.10. Gold: 1 J Bonde (ST BREN) 30.80, 2 B Hutchinson (ULV) 32.12, 3 S Mawer (ROSE) 34.36, 4 K Perry (BUR) 36.88, 5 J Wright (BUR) no time.

4x200m Relay: 1 BUR 1.43.34, 2 ULV 1.45.44, 3 ST BREN 1.52.24, 4 BUR 1.57.40, 5 ROSE 2.00.48, 6 BUR 2.03.12.

 

Field

High Jump, Green: 1 J Crisp (BUR) 1.55, 2 K Thompson (ULV) 1.45, 3 S Thompson (ROSE) 1.45, 4 D Colbeck (ST BREN) 1.35. Gold: 1 D Crawford (ULV) 1.55, 2 M Swain (BUR) 1.45, 3 M Coward (ST BREN) 1.45.

Triple Jump, Green: 1 K Perry (BUR) 11.16, 2 S Whisa-Wilson (ULV) 10.68, 3 S Lutwyche (ST BREN) 9.88, 4 D MacDonald-Evans (BUR) 9.25, 5 J Wolfe (ROSE). Gold: 1 D Crawford  (ULV) 11.86, 2 H Lockhart-Gillet (BUR) 10.86, 3 J McDonald  (BUR) 10.23, 4 M Coward (ST BREN) 8.84, 5 B Field (ROSE) 8.30.

Discus, Green: 1 S Stubbs (ULV) 42.73, 2 J Murffet (BUR) 23.90, 3 C Harvey (ST BREN) 22.22, 4 T Dunstan (ROSE) 16.62. Gold: 1 L Walsh (ULV) 31.97, 2 J Crisp (BUR) 30.82, 3 A Hodge (ROSE) 25.31, 4 C Sunassy (ST BREN) 17.98, 5 J Wells (BUR) 16.37.

 

Junior Girl’s Track

200m, Green: 1 M Berger (BUR) 27.74, 2 A Crawford (ULV) 29.32, 3 M Rowlands (ST BREN) 30.26, 4 C Bolch (BUR) 31.94, 5 T Summers (ROSE) 35.70. Gold: 1 S Mance (ST BREN) 29.74, 2 M de Bomford (BUR) 31.64, 3 J Kenny (ULV) 33.16, 4 K Bakes (BUR) 35.18, 5 L Moles (ROSE) 39.94.

800m Green: 1 K Witherden (BUR) 2.37.26, 2 L Prescott (ULV) 2.39.78, 3 R Ruffles (BUR) 3.05.06, 4 C Maynard (ST BREN) 3.17.20. Gold: 1 M Hoare (BUR) 2.33.64, 2 K Crawford (ULV) 2.50.48, 3 J Johnson (ST BREN) 2.50.98, 4 A Enniss (BUR) 3.15.46.

100m, Green: 1 M de Bomford (BUR) 13.78, 2 E Pullen (BUR) 14.92, 3 G McCarthy (ST BREN) 15.36, 4 A Knott (ULV) 15.98, 5 D Radford (ROSE) 18.68. Gold: 1 F Jamieson (ST BREN) 14.42, 2 S Baker (BUR) 14.54, 3 S Dineen (BUR) 14.88, 4 L vande Feen (ULV) 15.30, 5 K Martin 16.72.

200mH, Green: 1 H Walker (BUR) 35.10, 2 G McCarthy (ST BREN) 37.44, 3 A Crawford (ULV) 39.10, 4 (BUR) 39.54, 5 Z Faulkner (ROSE) 47.10. Gold: 1 K Crawford (ULV) 33.82, 2 S Jackson (BUR) 34.62, 3 M Cowen (BUR) 35.20, 4 C Maynard (ST BREN) 39.24, 5 K Jones (ROSE) 54.16.

4x200m Relay: 1 BUR 1.57.58, 2 ULV 2.08.72, 3 ST BREN 2.04.28, 4 BUR 2.08.90, 5 BUR 2.12.38, 6 ROSE 2.24.26.

 

Field

Shot Put, Green: 1 K Jons (ULV) 8.02, 2 S Catlin (BUR) 7.09, 3 J Gaffney (ST BREN) 6.41, 4 T Jackson 6.37, 5 N Kerr (ROSE) 4.47. Gold: 1 C O’Rouke (BUR) 7.06, 2 J Crowden (ULV) 7.02, 3 J Batt (BUR) 6.25, 4 J Arnold (ROSE) 5.36, 5 E Mahoney (ST BREN) 3.96.

Javelin, Green: 1 S Catlin (BUR) 19.48, 2 K Moszko (ST BREN) 15.12, 3 J Kenny (ULV) 10.63, 4 T Green (ROSE) 8.56. Gold: 1 M Grallem (BUR) 22.20, 2 Z Faulkner (ROSE)19.46, 3 A Knott (ULV) 18.18, 4 M Cowen (BUR) 15.64, 5 J Johnson (ST BREN) 14.26.

Long Jump, Green: 1 K Modgson (ST BREN) 4.02, 2 J Bracken (ROSE) 3.72, 3 S Dineen (BUR) 3.65, 4 M Johnson (ULV) 3.39, 5 S Bakes (BUR) 2.95. Gold: 1 K Witherden (BUR) 4.76, 2 L van de Feen (ULV) 4.22, 3 S Monice (ST BREN) 4.03, 4 E Pullen (BUR) 3.15, 5 T Summers (ROSE) 2.75.

 

Senior Boy’s Track

100m, Green: 1 R Tonplens (DON) 12.04, 2 C Considine (BUR) 12.64. Gold: 1 A Walsh (DON) 11.84, 2 J Wells (BUR) 13.46.

400m, Green: 1 B Schwitderling (DON) 56.06, 2 B Taylor (BUR) B Taylor (BUR) 58.48. Gold: 1 N Davidson (DON) 51.44, 2 K Greenway (BUR) 1.01.80.

200mH, Green: 1 A Lee (BUR) 35.32. Gold: 1 N Davidson (DON) 25.54, 2 A Dineen (BUR) 30.54.

1500m, Green: 1 B Lyons (DON) 4.24.12, 2 A Dineen (BUR) 4.53.14. Gold: 1 R Willmot (DON) 4.24.06, 2 J Windsor (BUR) 4.56.06.

4x400m Relay: 1 DON 3.38.60, 2 BUR 4.10.56.

 

Field

Javelin, Green: 1 K Perry (BUR) 34.70, 2 R Willmot (DON) 23.99. Gold: 1 K Ellis (DON) 38.32, 2 T Kinch (BUR) 33.64.

Triple Jump, Green: 1 K Ellis (DON) 11.75, 2 D Flint (BUR) 9.71. Gold: 1 A Walsh (DON) 10.85, 2 C Considine (BUR) 10.41.

Shot Put, Green: 1 R Tomkins (DON) 10.36, 2 A Lee (BUR) 9.65. Gold: 1 J Kingston (BUR) 10.52, 2 B Schwitzerling (DON) 8.54.