SUNRISE BAKERY

NORTHER ALL SCHOOLS
TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS

Northern Athletic Centre

Sunday 8th October 2006

Results

Boys

Track

60 Metre Hurdles

U11      L Weedon  (EVP)         15.13

U12      T McKenzie (SOC)       13.09

 

90 Metre Hurdles

U14      W O’Connor (SOC)      17.97

 

100 Metre Hurdles

U16      T Heron            (SPC)    15.56

 

200 Metre Hurdles

U16      T Heron            (SPC)   30.58    T Byard       (SOC)       (31.19)

 

400 Metre Hurdles       

U18      D Williams        (BHS)  1.00 (Rec) J Harris (BHS)   1.01.43       B McCulloch (SO)        1.01.56

 

100 Metres

U11      L Hansen          (RPS)  17.00     L Donohue       (DPS)               19.06                A Donohue       DPS)    19.41

            C Bussey          (DHS)              21.06

U12      T McKenzie      (SOC)              15.56     J Birtwhistle     RHS)    15.84   D Bromley        STA)    16.65

U13      S Howell           (ELP)   13.77     S Weedon        EVP)    14.25    M Nicholson     RPS)   15.13

            J Donohue        (DPS)  15.92     K Phillips         STM)  16.02    K Bean             DPS)    16.11 

I Martin-Cole    (SO)     16.78

U14      A Morris           (EXH)              13.19     B Gittus           KMHS)            13.69    J Hansen          RPS)    14.52 

W O’Connor     (SO)     14.89

U16      T Heron            (SPC)  12.81     H Brass           SO)      12.94   A Ward             EXH)               13.85

            N Eastoe       (KMHS)              14.64     R Bromley       SPC)    14.88

U18      J De Seymour (LCGS)  11.73      C James          QHS)               12.05    S Fredrickson (STHS)   12.08

            S Buller            (BHS)              12.57     D William        BHS)    12.83

 

 200 Metres

U11      A Muirhead  (WDHS)   33.98    L Weedon         (EPS)   38.87    L Donohue        (DPS)   40.29

U12      M Hanson (HFS)          31.37    J Birtwhistle      RPS)    32.56    T McKenzie      (SOC)  33.07   

U13      S Weedon (EDP)          28.49    S Howell           (ELPS) 28.54    M Nicholson     (RPS)   31.33

            R Davenport  (WDHS)  31.70    B Nankervis      (SPS)   39.04  

U14      A Morris    (ExHS)       27.18    E Courtnage      (LCGS)            27.91   B Gittus            (KMHS) 28.54

            C Bailey     (SPC)         29.84   

U16      T Heron     (SPC)         25.85    H Brass                        (SO)     26.42    Alex Ward        (EXH)  26.80

U18      C James       (QHS)      24.52    S Fredrickson    (STHS) 24.68   T Campain        (LC)     25.59   

 

400 Metres

U11      L Donohue        (DPS)   1.35.88 A Donohue       (DPS)   1.45.67 C Bussey          (DPS)   1.55.33  

U12      M Hanson         (HFS)   1.09.07 J Birtwhistle      (RPS)   1.10.50 T McKenzie      ( SOC) 1.19.82

            J Pearson          (RPS)   1.43.88

U13      S Weedon         (EPS)   1.08.11  K Phillips         (STM)  1.17.84

U14      T Goddard        (SOC)  1.03.17

U16      S Cassidy          (PHS)      56.97   A Ward          (EXH)     59.62

U18      C James           (QHS)     54.37   J Smith           (SOC)     56.39

 

 

 

 

 

 

 

 

800 Metres

U11      A Muirhead (WDHS)    2.43.47     L Hansen  (RPS)       2.44.8   L Donohue  (DPS)        3.30.53

            A Donohue (DPS)         3.30.53     C Bussey  (DHS)      3.53.78

U12      M Hanson (HFS)  Rec)  2.30.64     J Birtwhistle (RPS)    2.35.98  B Stokell (HFS)          2.45.16

            J Pearson (RPS)           3.42.29

U13      R Davenport (WDHS)   2.35.63     K Phillips (STM)        2.47.63  B Nankervis  (SUM)   3.02.14

            I Martin-Cole (SO)        3.11.05

U14      T Goddard (SO)            2.30.60

U16      J Stokell (SPC)              2.16.73     H Coulson (SO)          2.25.43

U18      J Smith (SO)                 2.11.08

 

1500 Metres

U11      A Muirhead      (WDHS)           5.56.22 L Hansen          (RPS)   6.06.17

U12      J Birtwhistle      (RPS)               5.23.07 M Hanson         (HFS)   5.24.26 B Stokell    (HFS) 5.29.12

            F Poynter          (SOC)              5.56.65 J Pearson          (RPS)   8.06.45

U13      K Phillips          (STM)              5.47.11 R Davenport     (WDHS) 5.29.81          

U16      J Stokell            (SPC)               4.42.55 P Smith             Ind       4.52.03 G Tulich  (KMHS) 4.58.31

U18      J Harris                        (BHS)              4.24.02 H Bussey          (DHS)  5.28.67

 

3000 Metres

U16      G Tulich            (KMHS)           12.07.14           

U18      H Bussey          (DHS)              11.29.33

 

2000 Steeple

U16      L Geelan (SO)              6.50.71             K Reid Clark (DHS)       7.17.06

U18      J Harris (BHS)  (Rec)   6.17.59             M Clarke (SO)              6.55.85

 

1500 Metre Walks

U12      B Stokell (HFS)             9.38.3               J Pearson  (RPS)          11.28.2

U13      S Weedon (EVP)          9.30.9

 

3000 Metre Walks

U18      H Bussey (DHS)           19.17

 

Field

Long Jump

U11      L Hansen          (RPS)   3.69      A Muirhead  (WDHS)   3.66      L Weedon    (EPS)   2.93

            L Donohue        (DPS)   2.56      A Donohue       (DPS)   2.49      C Bussey      (DPS)  2.48         

U12      T McKenzie      (SO)     3.98      M Hanson         (HFS)   3.89     

U13      R Davenport (WDHS)   3.68      M Nicholson (RPS)       3.64      I Martin-Cole (SO)  3.31

            K Dean                     (DPS)      3.22                 

U14      W O’Connor  (SOC)     4.47     

U18      D Williams (BHS)         5.98      S Fredrickson (StH)       5.96      S Buller (BHS)         5.93

            C James (QHS)                                    H Bussey (DHS)           4.70,   

 

Triple Jump

U11      L Hansen (RPS)           7.92      L Weedon (EPS)           6.37

U12      T McKenzie  (SO)        8.56      J Pearson (RPS)           6.18

U13      S Weedon (EP)             9.10      B Nankervis (SUM)      7.67

U14      T Goddard (SO)           10.30     W O’Connor (SO)         9.46

U16      H Brass                  (SOC)        9.80

U18      C James     (QHS)        11.66   

 

High Jump

U11      L Hansen          (RPS)   1.15      L Weedon         (EPS)   1.10     

U12      T McKenzie      (SOC)  1.25      F Poynter          (SOC)  1.10      J Pearson          (RPS)   1.05

U13      S Weedon         (EPS)   1.35      K Phillips          (STM)  1.20      I Martin-Cole    (SOC)  1.10

U14      B Gittus            (KMHS) 1.55    W O’Connor     (SOC)  1.45      T Goddard        ((SOC)  1.40    

U16      T Heron (SPC)             1.60      J Stokell            (SPC)   1.60      H Brass            (SC)      1.30

U18      T Campain (LC)            1.85      S Buller            (BHS)   1.80

 

 

 

 

 

Hammer

U16      D Boatwright (KMHS) 36.41,    N Eastoe          (KMHS)22.10, 

U20      T Hodgetts        (NC)    48.20,  

 

Discus

U11      A Donohue       (DPS)   15.81    L Weedon         (EPS)   15.21    C Bussey          (DPS)   14.13

U12      T McKenzie      (SOC)  19.61

U13      S Weedon         (EPS)   22.52    J Donohue        (DPS)  19.20    K Bean             (DPS)   1.99     

U14      W O’Connor     (SOC)  24.90

 

Javelin

U11      C Bussey          (DPS)               16.73,   L Weedon         (EPS)   14.45

U12      B Stokell           (HFS)               18.80,   T McKenzie      (SO)     17.02     J Pearson (RPS)  13.92

U13      K Bean             (DPS)               21.31,   B Nankervis      (SUM)  18.93    

U14      W O’Connor     (SO)                 29.54   

U16      D Boatwright (KMHS)                          50.27    R Bromley        (SPC)   32.75    N Eastoe (KMHS)27.84

U18      S Buller            (BHS)              43.12    H Bussey          (DHS)  21.87

 

Shot Put

U11      A Donohue (DHS) 7.42, C Bussey (DHS)  7.10,   L Donohue (DPS)  4.48,

U12      T McKenzie (SO)  6.67,

U16      D Boatwright    (KMHS)           11.90    N Eastoe          (KMHS)`          9.87

U20      T Hodgetts   (NC)  15.45  (Rec)

 

 

Girls

Track

60 Metre Hurdle

U11      G Scott   (LP)                           Z Saunders  (SGTP)      14.51

U12      S Walch (SO) 12.86                 C Cook (RPS)               13.94

 

80 Metre Hurdle

U13      N Smith   (STM)  16.71            Z Bussey  (DPS)           18.93    C Harris     (IVP)  22.94

U14      D Saunders (SOS) 19.82           

 

90 Metre Hurdle

U16      E Kelly (SPC)     20.38              J Hamill  (DHS)  21.20

 

200 Metre Hurdle

U16      A Bennett (SPC)  39.68

 

400 Metre Hurdle

U18      M Dunn            (SPC)  1.14.13

 

100 Metres

U11      G Scott             (LP)         16.06            D Beeche  (ELPS)        16.89    L Hall (PPS)         17.95

            B Fotheringham (ELPS)    18.72             P Hamill (DPS)            22.64

U12      St Lade             (NPS)                   14.97            C Cook  (RPS)                          16.14    S Walch    (SOC)   16.94

U13      Sa Lade            (NPS)       14.68            H Cook  (RPS)                         16.78    J Neighbour  (SHS)17.42

            Z Bussey          (SO)         18.83

U14      N Panton          (SPS)       14.33              M McLinden  (SPC)       15.90

U16      L Nicholson      (RHS)     13.72                         H Baker  (SPC)             13.98   K Parish  (SPC)       14.04

            S Connell          (SOS)      14.41             J Hamill  (DHS)            17.97   E Sherriff (PHS)       19.03

U18      H Baxter           (LC)      13.32              L Vaessen  (EXH)        13.69   L Johnstone (KMHS)14.51

            M Weedon        (KMHS)  14.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200 Metres

U11      G Scott             (LPS)   34.28                D Beech           (ELP)   35.7      Y Ucdereli   (SOC)    36.80

            L Hall               (PPS)   37.15                B Fotheringham (ELP)  40.06    P Hamill       (DPS)    48.66

U12      St Lade             (NPS)   31.23                C Cook             (RPS)   33.65

U13      Sa Lade                        (NPS)   30.74                H Cook             (RPS)   34.79    J Neighbour (SHS)    36.02 U14 N Panton  (SPC)   29.70                A Walters         (DHS)  31.02    M McLinden (DHS)   34.71

U16      L Nicholson      (RHS)   28.24               K Parish           (SPC)   28.26    L Green        (CDH)   28.39

S Connell          (SOS)   29.62                H Richards       (SPC)   31.85    T Bailey        (SPC)    33.97

J Hamill            (DHS)   39.01  

U18      H Baxter          (LC)     27.65                L Johnstone      (KMHS) 29.80

 

 

400 Metres

U11      G Scott             (LPS)   1.17.15 D Beeche         (ELPS) 1.21.46 Y Ucdereli        (SOC)  1.24.03

            H Goddard        (HFS)   1.28.13 A Pearson        (RPS)   1.30.69 Z Saunders       (SGT)   1.31.16

            B Fotheringham (ELPS) 1.31.62 L Hall              (PPS)   1.31.63

U12      C Cook             (RPS)   1.19.31 F Pearce           (SHS)   1.20.22 S Walch            (SOC)  1.31.33

U13      N Smith            (STM)  67.82    H Cook             (RPS)   1.17.45 J Neighbour      (SHS)   1.19.12

U14      J Lyall              (LCGS)            1.06.85 S Bourke          (STMDS) 1.08.98  K Walters  (DHS)     1.10.56

            A Walters         (DHS)  1.13.70 D Saunders        (SOS)    1.15.21     M McLinden (SPC) 1.18.81

U16      L Green            (CDHS) 1.03.55  H Richards     (SPC)    1.13.67          

U18      H Baxter          (LC)     1.06.45               L Johnstone   (KMHS) 1.10.16

 

 

800 Metres

U11      D Beeche (ELP)           3.01.79 Z Saunders (SGT)         3.11.24    A Pearson (RPS)  3.18.15

            B Fotheringham (ELP)  3.22.08  H Goddard  (HFS)        3.28.05    L Hall  (PPS)  3.33.91           

U12      F Pearce  (SHS)           2.57.37 C Cook  (RPS)                          3.05.01

U13      N Smith  (STM) (Rec)   2.34.4 H Cook  (RHS)              2.54.4      Z Bussey  (DPS)  3.01.2

            J Neighbour (SHS)        3.06.03             C Pearson  (RPS)         3.19.8

U14      S Bourke (STDH)         2.34.38 K Walters (DHS)          2.44.73     Abbey Walters  (DHS)  2.45.66 

D Saunders (SOS)         2.46.78 A Guy (SPC)                2.49.29

U16      C Waters (RHS)           2.33.08 H Richards  (SPC)        2.38.10

U20      E Wallace (LCGS)        2.30.21

 

 

1500 Metres

U11      D Beeche (ELPS)         6.26.26 E Lyall       (OLM)        6.42.42 A Pearson        (RPS)   7.34.17

U12      F Pearce   (SHS)          6.09.79

U13      Z Bussey   (DPS)          6.25.71 C Pearson   (RPS)        7.01.33            

U14      J Lyall      (LCGS)        5.11.73 S Bourke     (STMDS)   5.33.09 L Stanisby         (QHS)  5.43.14             A Guy       (SPC)   5.52.12 K Walters    (DHS)       5.53.30

U16      H Richards (SPC)         5.52.27

U18      L Clarke     (SOC)        5.10.27            

U20      E Wallace   (LCGS)      5.25.35

 

 

3000 Metres

U16      A Towns          (RHS)  12.10.80            A Guy (SPC)    12.47.37

U18      L Clarke           (SOC)  10.33.44

 

 

2000 Steeple

U16      C Waters (RHS) 8.10.36,           L Stanesby (QHS) 8.46.41, Callie Harris (IPS) 10.27.21

U18      L Clarke (SC)      7.15.16 (Rec)

 

 

1100 Metre Walks

U13      C Pearson (RPS)    10.56.6        Z Bussey  (DPS)    11.52.8                   

 

1500 Metre Walks

U14      S Turner  (PHS)     11.56.6

 

Field

Long Jump

U11      G Scott             (LPS)   3.35      Y Ucdereli  (SOC)        3.15      L Hall      (PPS)     3.13

            Z Saunders       (SGTS) 2.80      C McCleneghan (NPS)  2.69     S Sweeting (SOC)  1.71                         P Hamill            (DPS)   1.70

U12      S Walch            (SOC)  3.43      F Pearce  (SHS)                      3.26     

U13      Sa Lade                        (NPS)   4.06      N Smith   (STM)           3.90     

U14      L Stanesby        (QHS)  4.14      M McLinden     (SPC)   3.95      S Bourke    (STM)  3.68

            N Panton          (SPC)   3.56      A Guy              (SPC)   3.08                 

U16      L Nicholson      (RHS)  4.78      E Kelly (SPC)                           4.20      A Bennett  (SPC)   3.99

            J Hamill            (DHS)  3.20

U18      L Vaessen        (EXH)  4.72      M Weedon (KMHS)     4.29      L Bennett  (SPC)  4.13

U20      B Knee             (SPC)   4.59

 

Triple Jump

U16      E Kelly      (SPC)          9.09      A Bennett         (SPC)   8.35                 

U18      L Vaessen  (EHS)         10.23    M Weedon        (KMHS) 9.71   L Bennett     (SPC)  9.34                     

 

 

High Jump

U11      Y Ucdereli (SOC)         1.10      Z Saunders (SGT)         1.05                 

U12      S Walch     (SOC)         1.23                             

U13      N Smith     (STM)         1.40      A Clarke     (SO)          1.40      C Pearson (RPS)       .90                      

U14      M McLinden (SPC)       1.40      S Burke                   (SMDH)    1.25      D Saunders (SOS)   1.20          

U16      E Kelly (St P)               1.51

U18      M Weedon (KMHS)     1.45      L Johnstone  (KMHS)   15.27

 

Polevault

U16      E Smith (BHS)  2.35

 

Discus

U11      C Mc Cleneghan (NPS) 16.21    P Hamill           (DPS)   4.68

U12      St Lade             (NPS)   19.03    S Walch            (SOC)  12.11               

U13      C Pearson         (RHS)  18.25    C Harris           (IPS)    14.83

U14      S Turner           (PHS)   15.27

 

Javelin

U11      C McClenaghan (NPS)  17.82    A Pearson (RPS)          12.53    G Scott               (LPS)  11.21

            H Goddard        (HFS)  9.33

U12      S Walch             (SO)    11.21

U13      C Pearson         (RHS) 21.90   S Lade   (NOR)              20.00

U14      S Turner           (PHS)   18.18

U16      T Bailey            (SPC)   25.95    J Hamill (DHS)             16.29    M Welsh           (SPC)  14.70    

U20      B Knee             (SPC)   30.75

 

Shot Put

U11      C McCleneghan (NPS)  6.87                 L Hall  (PPS)  5.48        P Hamill (DPS)    3.12 

U12      S Lade              (NPS)  7.40                  S Welch (SO) 5.27

U16      M Welsh           (SPC)   7.30                  T Bailey  (SPC)            6.76      J Hamill   (DHS)  5.65              

U20      B Knee             (SPC)   10.19

 

School Code:

Deloraine Primary (DPS) East Launceston Primary (ELP)   Exeter High School (EXH)  Hagley Farm School (HFS) Launceston Church Grammar School (LCGS) Launceston Preparatory School (LPS)  Grammar School (LCGS) Perth Primary (PPS) Prospect High (PHS), Queechy High School (QHS)  Riverside Primary School (RPS) Riverside High School (RHS) Sacred Heart School (SHS) South George Town School (SGT)  St Anthony’s (STA) St Helens District High (STH)  St Mary District High (STM) Summerdale Primary (SPS) Scotch Oakburn(SO)   Star of the Sea (SOS)  St Patrick’s (SPC)  Winnaleah District High (WDH)